Jak dbać o klimatyzację zimą?

Klimatyzacja w samochodach przestała już być luksusowym dodatkiem. Coraz więcej samochodów posiada seryjnie zainstalowaną klimatyzację, dzięki temu można w gorące dni rozkoszować się orzeźwiającym podmuchem chłodnego powietrza, tłoczonego przez dysze nawiewowe do wnętrza pojazdu.

O klimatyzację należy jednak zadbać, aby bez kłopotu działała z nadejściem cieplejszych dni i co jakiś czas robić serwis klimatyzacji szczecin. Gdy na świeżym powietrzu robi się coraz cieplej, należy nadmienić sobie o klimatyzacji. Niefortunnie często na sezon zimy przeważnie zapominamy o jej używaniu, co jest błędem. O tym układzie powinniśmy pamiętać przez cały rok. Chociażby tylko z takowego motywu, że różne mechanizmy czy całkowite urządzenia pozostawione na długi okres w relaksu, po ponownym uruchomieniu najczęściej rozpoczynają się psuć. Jeżeli klimatyzacja długo nie jest uruchamiana, to smarne akcesoria mogą się wytrącać z płynu i przestać realizować własną funkcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na mocy.

Stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, przez które czynnik chłodzący może wydobyć się na zewnątrz. Warto więc co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeżeli zewnętrzna temperatura nie zachęca do schłodzenia wnętrza samochodu. Według fachowców należy to czynić przynajmniej co dwa tygodnie oraz pozwolić jej popracować poprzez parę dobrych minut. Nie zawsze to jednak będzie prawdopodobne, ponieważ przy niebywale niskich temperaturach klimatyzacja się nie uruchomi, albowiem z reguły tak otóż to jest zaprogramowana. Rutynowego przeglądu klimatyzacji samochodowej w ogóle nie należy czynić koniecznie przed letnim sezonem.

Zabieg ów można dokonać już wiosną, nim nadejdą upały. Samochód powinniśmy zwrócić do profesjonalnego warsztatu, zajmującego się układami chłodzącymi.Powiązane słowa: