Spawarka MMA - dla kogo?

Spawanie technikÄ… MMA (z ang. Manual Arc Welding) jest to nic innego jak spawanie Å‚ukowe elektrodÄ…. Jest to najstarsza i najpowszechniejsza metoda spawania Å‚ukowego.

O spawaniu MMA możemy mówić od roku 1885. Wtedy to polski naukowiec Olszewski oraz rosyjski badacz Benardos wynaleźli sposób spawania łukowego nietopliwą elektroda węglową. 5 lat później pbywatel Rosji o nazwisku Sławianow zastąpił nietopliwą elektrodę węglową prętem stalowym stapiającym się w łuku elektrycznym. W obu tych metodach spawania łuk elektryczny jarzył się bez pomocniczej osłony w powietrzu. Poprzez to jeziorko spawalnicze zostawało narażone na duże utlenienie oraz działanie azotu. Po kilkunastu latach, bo w 1907 r. Szwed O. Kjellberg wymyślił elektrodę otuloną, a więc pręt stalowy pokryty warstwą otuliny składającą się z substancji mineralnych. W trakcie topienia się otuliny w łuku elektrycznym wytwarzał się żużel, jak również powstawały gazy chroniące jeziorko spawalnicze przed powietrzem.

To co odróżnia spawanie za pomocą spawarki MMA od innych technik spawania to fakt, iż w technice MMA elektroda ulega skróceniu. W technice TIG i MIG/MAG długość elektrody pozostaje ciągle stała i odległość między uchwytem a elementem łączonym również jest przez cały czas niezmienna. W technice spawania łukowego elektrodą, czyli MMA w celu utrzymania stałej odległości między elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody winien być przez cały czas przesuwany do spawanego artykułu. Właśnie przez to w metodzie MMA zdolności jak i doświadczenie spawającej osoby są bardzo istotne.

Spawarki MMA i metoda spawania nimi wykazują sporo wartości. Jedną z nich jest alternatywa spawania różnorakich form i odmian metali i stopów. Można z ich wykorzystaniem spajać: stale niestopowe i stopowe, żeliwa, nikiel, miedź oraz stopy miedzi. Spawarkami MMA można pracować we wszystkich pozycjach, w warunkach polowych, zatem na przykład podczas niewielkiego wiatru, lub też na wysokościach czy pod wodą. Do wielu użytkowników spawarek przemawia fakt, że spawarki MMA dają wysoką klasę spawu jak również ponadprzeciętne właściwości mechaniczne. Tego typu sprzęty umożliwiają też łączenie cienkich przedmiotów - od 1,5mm i grubych - powyżej 4mm. Zachęcający może być również fakt, że taki produkt jest prosty w użytkowaniu, mobilny oraz względnie niedrogi.

Charakteryzując spawarki MMA nie można ominą wad tych narzędzi. Zalicza się do nich: niska efektywność spawania, mała szybkość spawania, a także niezbędność pozbywania się żużla i wymiany elektrod co dodatkowo pomniejsza produktywność procesu. Nie zapominajmy, że spawarka MMA jest to urządzenie wyłącznie dla profesjonalistów, bowiem wygląd spoin w dużym stopniu zależna jest od kompetencji użytkownika.

Dodano 2013-02-16
Kategoria: Spawalnictwo